نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی:
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی با تاکید بر اینکه اساتید و نخبگان باید پیشروان جهاد تبیین باشند، گفت: جهاد تبیین هزینه دارد اما نباید از تهمت ها و فحاشی‌ها ترسید.
کد خبر: ۱۰۱۳۳۰۹
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۶ 02 December 2021

به گزارش تابناک خراسان شمالی، حجت الاسلام والمسلمین رضا نوری ظهر پنج شنبه در دیدار با اعضای بسیج اساتید خراسان شمالی که در دفتر امام جمعه بجنورد برگزار شد، با اشاره به اینکه جهاد انواع مختلفی دارد که یکی از مصادیق آن جهاد تبیین است، اظهار کرد: در هر جهاد عده‌ای خط‌شکن و پیش رو هستند؛ به عنوان مثال در جهاد نظامی جوان‌ترها وارد میدان شده و خط‌شکن می‌شوند و سپس سایر مجاهدان به آنها می‌پیوندند.

امام جمعه بجنورد ادامه داد: وقتی جهاد تبیین مطرح می‌شود کسانی باید ابتدا وارد میدان شده و خط شکنی کنند که توانایی تبیین به‌صورت صحیح داشته باشند، در این راستا دانشگاهیان و نخبگان حوزه و دانشگاه، افسران و پیش‌قراولان این جهاد هستند که باید ابتدا وارد میدان شوند.

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی با اشاره به اینکه جهاد هزینه دارد و بدون هزینه دادن نمی‌توان به رسالت تبیینی خود به درستی عمل کرد، افزود: در این مسیر امکان مواجهه با تهمت و تحقیر و فحاشی وجود دارد؛ اما ما باید به حوزه‌های مختلف تبیین ورود کرده و از ناملایمات آن نهراسیم.

وی اضافه کرد: اینکه انتظار داشته باشیم در مسیر تبیین کسی حرفی به ما نزند و چالشی ایجاد نشود امکان‌پذیر نیست، از این رو باید آماده هزینه دادن باشیم؛ زیرا نقد هر چند نقدی صحیح و سازنده باشد باز هم هزینه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین نوری بیان کرد: در حالی که جهان غرب هزاران رسانه را پای کار آورده تا ما را از میدان بیرون کرده، دین و ایمان ما را به تاراج ببرد و ما را تحقیر کند، نخبگان و اساتید دانشگاه وظیفه دارند به صورت ویژه وارد عرصه تبیین شوند.

وی تصریح کرد: امروز در حوزه‌های فکری و اندیشگی و همچنین میدان عمل، کمبودهای فراوانی داریم و دانشگاه تکلیف دارد در همه این حوزه‌ها ورود کند؛ زیرا زکات علم، تبیین است و اگر تبیین نکرده و به میدان نیاییم ناشکری کرده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین نوری گفت: دانشگاه باید با همه توان پای کار آمده و ارتباط خود را با جامعه و دستگاه‌های مختلف تقویت کند تا بتواند به صورت عملی و میدانی نقش آفرین باشد.

وی خاطرنشان کرد: اینکه در درون دانشگاه خود اساتید با یکدیگر جلسه تبیینی گذاشته و نمود بیرونی چندانی در جامعه نداشته باشد فایده ندارد؛ زیرا دانشگاه باید نسبت به کل جامعه احساس مسئولیت کرده و برای گروه‌های مختلف فعالیت و کار تبیینی داشته باشد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار