زلزله‌ای با قدرت 3.1 درجه در مقیاس امواج درونی زمین، ریشتر صبح امروز حصار گرمخان از توابع شهرستان بجنورد را لرزاند.
کد خبر: ۴۵۹۹۵۳
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸ 15 July 2017
بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زلزله در ساعت 9 و سه دقیقه و چهار ثانیه صبح امروز به وقوع پیوسته است.
عمق این زمین لرزه در هشت کیلومتری زمین به ثبت رسیده است و مختصات جغرافیایی آن در عرض جغرافیایی 37.676 و طول جغرافیایی 57.468 گزارش شده است.
به گزارش ایرنا، زلزله ای 23 اردیبهشت امسال با قدرت 5.7 ریشتری در خراسان شمالی رخ داد که مرکز کانونی آن در شهر پیش قلعه حدفاصل2 شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود.
این زلزله بیش از 560 مصدوم و 2 کشته داشت.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار