شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی اعلام کرد: شنا و ماهیگیری در مخازن سدها و تأسیسات آبی استان ممنوع است و خطر مرگ را در پی دارد.
کد خبر: ۸۶۰۴۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲ 09 June 2020

لغزندگی حاشیه مخازن سدها و بندهای انحرافی، مکش جریان آب و شرایط رسوبی کف این مخازن، خطر مرگ را برای شناگران و ماهیگیران به همراه دارد.

در این هشدار آمده است: سازه‌های آبی استان صرفاً برای آب‌رسانی و مهار سیلاب‌های مخرب احداث‌شده و به‌هیچ‌وجه برای شنا کردن مناسب نیست و عواقب ناشی از این عمل متوجه خاطیان آن است و شرکت آب منطقه‌ای با توجه به هشدارهای اعلام‌شده، هیچ‌گونه مسئولیتی بر عهده  ندارد.

این اطلاعیه تصریح کرده است: فقدان آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن سدها، حتی شناگران ماهر را به کام مرگ کشانده است و افرادی در این مکان‌ها جان خود را از دست داده‌اند که تصور آن را نمی‌کردند.

بر اساس این اطلاعیه، جریان‌های قوی زیرسطحی در لایه‌های مختلف آب مخزن سدها وجود دارد که این جریان‌ها باعث کشیده شدن شناگران به سمت جریان‌های قوی دریچه‌های زیرسطحی خروجی سد می‌شود و مرگ حتمی شناگران را به دنبال دارد.

در این هشدار همچنین به تغییرات دمایی در لایه‌های مختلف آب مخزن سدها، اشاره و تأکید شده است: تغییرات ناگهانی دمای آب در مخازن سدها باعث گرفتگی عضلات از دست رفتن تعادل و سکته شنا گران می‌شود.

بر این اساس، گیر افتادن شناگران در کف دریاچه، غرق شدن و مرگ آنها از مخاطرات نزدیک شدن به‌قصد تفریح و ماهیگیری و همچنین شنا کردن در مخازن سدها و بندهای انحرافی این استان است.

مدیریت حراست شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی نیز تأکید کرده است: افرادی که قصد تفریح در این مناطق رادارند پس از کسب مجوز از شرکت آب منطقه‌ای، فاصله لازم را با حریم دریاچه سدها، بندهای انحرافی و رودخانه‌ها رعایت کنند.

این مدیریت تصریح کرده است: در راستای اطلاع‌رسانی به شهروندان، علاوه بر نصب تابلوهای هشداردهنده در حاشیه مخازن سدها و بندهای انحرافی استان، اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه از طریق وسایل ارتباط‌جمعی ملی و محلی انجام‌شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار