مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بجنورد از تولید روزانه ۱۳۷ تن زباله در مرکز استان خبر داد و گفت: رقم تولید زباله در بجنورد زیاد است و شهروندان در این زمینه باید مراقبت بیشتری داشته باشند.
کد خبر: ۸۶۵۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸ 22 June 2020
روزانه 137 تن "زباله" در بجنورد تولید می‌شود/ چه خبر از کارخانه کمپوست؟‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ مرکز استان خراسان شمالی با بیش از 200 هزار نفر جمعیت٬ بزرگ‌ترین شهر استان خراسان‌شمالی است که تولید زباله آن با بسیاری از شهرهای بزرگ هم تراز و حتی بزرگ‌تر از خود برابری می‌کند.

در این میان٬ ایجاد کارخانه کمپوست یا پسماند شهرداری بجنورد برای بازیافت زباله‌های شهری در کنار شیوه دفن زباله‌های بجنورد در بلندترین نقطه شهر در منطقه باباموسی٬ به یک سوژه همیشگی برای رسانه‌ها و نشست‌های مدیریتی استان تبدیل شده و تا کنون هیچ اقدامی به ثمر ننشسته است.

کارخانه پسماند شهرداری بجنورد در محلی ساخته شد اما با توجه به غیر کارشناسی‌بودن انتخاب محل٬ شهروندان منطقه شاکی شده و این کارخانه علی‌رغم هزینه های زیاد٬ جمع‌آوری شد. اینک همه مدیران استان هر از چندگاهی از ضرورت احداث کارخانه جدید کمپوست سخن می‌گویند٬ اما خبری از این موضوع نیست.

هر شهروند بجنوردی روزانه 576 گرم زباله تولید می‌کند

حسین عظیمی مدیرعامل سازمان پسماند شهراداری بجنورد با اعلام آماری درباره وضعیت تولید زباله و پسماند آن در شهر بجنورد٬ اظهار داشت: سالانه 48800 تن زباله در شهر بجنورد تولید می‌شود که سهم هر نفر در روز به میزان 576 گرم است که این٬ رقم بالایی است. این رقم از میانگین کشوری بالاتر نیست ولی مراقبت نیاز دارد.

وی افزود: مقدار زباله تولید شده در روستاها با شهرها متفاوت است و این موضوع رابطه مستقیمی با رفاه شهروندان دارد. تلاش سازمان پسماند بر این است که به شهروندان آموزش دهد که زباله کمتری تولید کنند و در صورت تولید از زباله‌هایی نظیر قوطی‌های پلاستیکی مجددا برای حمل آب و سایر اقلام٬ استفاده شود.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بجنورد با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی به شهروندان برای کاهش تولید زباله و پسماند٬ گفت: باید قوانین وضع شود که تولید کنندگان در صورت ایجاد زباله آن را بازیافت کنند. این قانون در مجلس هم تصویب شده که تولید کنندگان زباله‌های تولید خود را بازیافت کنند یا هزینه آن را به شهرداری ‌ها بپردازند.

عظیمی در پاسخ به این سوال که زمان راه‌اندازی کارخانه کمپوست چه زمانی است٬ یادآور شد: مکان جدید کارخانه کمپوست جانمایی شده و منتظر دریافت نظرات دستگاه‌های متولی هستیم. سرمایه‌گذار بخش خصوصی هم اعلام آمادگی کرده است که از ایستگاه میانی به بعد کار را انجام خواهد داد که این موضوع ارزش زیست محیطی دارد.

وی درباره تفکیک زباله از مبدا در شهرهای استان هم اظهار داشت: در سه شهر استان خراسان شمالی تفکیک زباله از مبدا تا قبل از کرونا انجام می‌شد که البته این موضوع از بعد از شیوع کرونا و مراقبت‌های بهداشتی لازم٬ انجام نمی‌شود. تفکیک زباله از مبدا در بخش خصوصی هم برای فعالان اقتصادی صرفه اقتصادی ندارد.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بجنورد گفت: در بجنورد هر هفته 3 خودرو در سه مسیر حرکت می‌کردند که زباله را از محل منزل شهروندان و ادارات تفکیک می‌کردند که این موضوع از بعد کرونا موقتا تعطیل شده است.

«پسماند» باید دغدغه همه باشد؛ مکان جدید جانمایی شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با ابراز گلایه از اینکه هنوز موضوع مهم پسماند به یک دغدغه تبدیل نشده است،گفت: رسانه ها،دستگاه های اجرایی فرهنگی و صداوسیما می‌بایست در این خصوص برنامه های خود را ارائه دهند تا اهمیت پسماند به‌عنوان یک تکلیف حاکمیتی و شهروندی تبیین شود‌.

رضا رجب‌زاده معاون سابق عمرانی استانداری خراسان‌شمالی با انتقاد از وضعیت دفن‌گاه زباله در بجنورد٬ در کارگروه مدیریت پسماند بر فرهنگ سازی در امر پسماند تاکید کرد و افزود: باید در این حوزه شاهد تعاملات بیشتری از سوی دستگاه‌های اجرایی متولی باشیم چون این موضوع یک ضرورت است.

وی اظهار داشت: در بودجه سال 98 سه هزار میلیارد تومان به شهرداری‌های کشور اختصاص یافته که بر مبنای آن توزیع استانی انجام می‌شود لذا این توزیع اعتبارات منوط به ارائه طرح جامع مدیریت پسماند است که خراسان شمالی باید در این خصوص تلاش بیشتری داشته باشد.

رجب زاده در خصوص دفن زباله‌های شهر بجنورد نیز گفت: در موضوع دفن زباله شهر بجنورد مشکلی از سالیان قدیم وجود دارد زیرا سالیان سال است که در نزدیکی تفرجگاه این شهر زباله‌ها دفن می‌شود که قطعا استمرار این وضعیت توام با مشکلات بسیار خواهد بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مطالعات و تدابیر برای دفن‌گاه جدید انجام شده اما باید دغدغه‌های روستاییان را نیز جدی گرفت که البته مسئولیت این حوزه مربوط به شهرداری و سازمان مدیریت پسماند است اما از اعتبارات استانی هم کمک خواهیم کرد.

مدیریت پسماند خراسان‌شمالی ضعیف است

استاندار خراسان شمالی هم در نشستی با مدیران محیط زیست استان با انتقاد از وضعیت مدیریت پسماند و فاضلاب در خراسان شمالی٬ گفت: وی اشاره داشت: استان در دو حوزه مدیریت پسماند و استفاده صنایع از پساب‌ها وضعیت خوبی ندارد و باید با برنامه ریزی و عملیاتی کردن سند محیط زیست استان٬ باید این موضاعات را ساماندهی کنیم.

شجاعی تاکید کرد: سند سازگاری با کم آبی استان تهیه شده است و در تهران در نشستی با حضور وزیر نیرو بررسی می شود و یکی از خواسته‌های استان در این سند استفاده صنایع از پساب‌ها در یک برنامه زمان بندی است.

وی گفت: در حوزه پسماند نیز باید طرح جامع مدیریت پسماند با صرف وقت بیشتری و بصورت تخصصی تهیه و در سطح استان عملیاتی شود که ورود بخش خصوصی در این حوزه مورد تاکید است.

انتهای پیام/312/ ز

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار