مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: موزه باستان‌شناسی عمارت مفخم بجنورد پس از شش سال مرمت و سامان‌دهی، نوروز ۱۴۰۳ بازگشایی شد.
کد خبر: ۱۱۵۹۸۳۱
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۴ 21 March 2024

به گزارش تابناک خراسان شمالی، علی مستوفیان بیان کرد: موزه باستان‌شناسی این استان، درپی وقوع زلزله اردیبهشت ۱۳۹۶ در بجنورد به‌دلیل بروز آسیب‌هایی به ساختمانش تعطیل شد. اکنون پس از گذشت شش سال دوباره سازماندهی و نوروز امسال بازگشایی شده است.

وی اظهار کرد: مجموعه مفخم با داشتن حدود هفت هزار قلم اموال منقول تاریخی، فرهنگی و هنری، یکی از بهترین مراکز علمی، فرهنگی و آموزشی برای معرفی فرهنگ و پیشینه غنی استان خراسان شمالی است. موزه باستان‌شناسی نیز با برخورداری از مجموعه کم‌نظیری از اشیای باستانی از حدود هشت هزار سال پیش تا دوره قاجار، یکی از دیدنی‌ترین اماکن فرهنگی استان است.

وی ادامه داد: حاصل حدود دو دهه فعالیت میدانی باستان‌شناسان که در قالب بررسی‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی توسط کارشناسان و متخصصان داخلی و گروه‌های مشترک بین‌المللی در اماکن مختلف تاریخی استان انجام شده، در موزه باستان‌شناسی استان به‌نمایش درآمده است. این اشیای تاریخی - فرهنگی، گزیده‌ای از یافته‌های باستان‌شناسی مربوط به مقاطع مختلف تاریخ استان از دوره نوسنگی تا دوره اسلامی است.

مستوفیان گفت: موزه باستان‌شناسی خراسان شمالی بخش‌های مختلف از جمله گالری دوره سنگ، دوران مس و سنگ، عصر مفرغ، عصر آهن، دوره تاریخی و اسلامی دارد که گاه‌شمار تاریخ استان از هشت هزار سال پیش تا دوره قاجار محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی تأکید کرد: این اشیا اغلب حاصل کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه‌های باستانی استان از دوره نوسنگی تا دوران اسلامی است که اطلاعات موثق و جذابی از سیر تکامل جوامع در شمال خراسان را در معرض دید گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ ایران قرار می‌دهد.

برچسب ها: خراسان شمالی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار